تاریخچه

با تاسیس دانشکده تکنولوژی سیرجان به عنوان یک دانشکده از دانشگاه شهیدباهنر کرمان، کارشناسی مهندسی مکانیک در گرایش جامدات  در سال ۱۳۷۲ در این دانشکده ایجاد شد و در سال های بعد، گرایش حرارت و سیالات نیز بدان افزوده شد. پس از استقلال این دانشکده تحت نام دانشگاه صنعتی سیرجان و جدایی از دانشگاه شهید باهنر کرمان در سال ۱۳۸۸، دانشکده مهندسی مکانیک ایجاد شد و اکنون این دانشکده در مقطع کارشناسی، در شاخه های مکانیک جامدات، ساخت و تولید، حرارت و سیالات، طراحی مکانیکی، رباتیک، مکاترونیک، سیستم های مکانیکی، رباتیک و علوم مهندسی به آموزش دانشجویان مشغول است.

دوره کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در گرایش طراحی کاربردی، از سال ۱۳۸۹ در این دانشکده ایجاد گردید و کماکان ادامه دارد.

این دانشکده دارای بیش از ۱۵ عضو هیئت علمی با درجات دانشیار و استادیار می باشد که از فارغ التحصیلان نخبه دانشگاه های معتبر ایران و جهان می باشند.

امکانات آموزشی این دانشکده در زمینه تکنولوژی های آموزشی و امکانات کارگاهی و آزمایشگاهی به روز می باشد و کلیه مفاد آموزشی مصوب وزارت فرهنگ، تحقیقات و فناوری را پوشش می دهد.

این دانشکده همچنین دارای آزمایشگاههای تحقیقاتی نیز می باشد که به همت اعضای هیئت علمی و مسئولین دانشگاه در حال توسعه است.

موقعیت جغرافیایی این دانشگاه و نزدیکی به بسیاری از صنایع از جمله صنایع معدنی مس سرچشمه و سنگ آهن گل گهر و … موقعیت مناسبی برای همکاری های صنعت و دانشگاه را برای این دانشکده فراهم نموده است که خوشبختانه به همت اعضای هیئت علمی این دانشکده از این فرصت استفاده های خوبی شده است و همکاری های این دانشکده با صنایع رو به گسترش می باشد.